Cinsaut

Cinsaut ya da Cinsault erken olgunlaşan bir kırmızı üzüm türüdür. Büyük taneli ve sıkı salkımlıdır. Sıcak bölgeleri sever. Jancis Robinson’a göre, Cinsaut üzümünün anavatanının Güney Fransa’nın Languedoc-Roussillon bölgesi olduğu düşünülmektedir. Üretilen şaraplar oldukça yüksek meyveli ve parfümsüdür. Ünlü “Châteauneuf On Üçlüsü” üzümlerinden biridir ve Güney Rhone Vadisi‘nin Chateauneuf de Pape bölgesinde genellikle Grenache, Syrah ve Mourvèdre üzümleriyle harmanlanır. Cinsaut bu harman içinde Syrah ve Mourvèdre’in tanen seviyesini ve Grenache‘nin yüksek alkollü yapısını dengeler. Tek üzüm şarapları oldukça nadirdir. Düşük tanenli, hafif gövdeli ve orta asitlidir. Hafif ve meyveli yapısı rosé yapımına uygundur. Esca ve Eutypa armeniacae (Eutypa dieback) hastalıklarına karşı dirençli değildir.

Güney Afrika’da özellikle Paarl, Breedekloof ve Malmesbury’de oldukça yaygın üretilir ve ülkenin en çok yetiştirilen şarap üzümlerinden biridir. Ayrıca yine Güney Afrika’da Cinsaut ve Pinot Noir’un melezlenmesiyle (hibridleme) birlikte oluşturulan Pinotage üzümü Güney Afrika’nın en fazla üretilen üzümü haline gelmiştir.

İtalya’da Cinsaut’un adı Ottavianello’dur. Güney bölgelerde özellikle Puglia’da oldukça fazla üretilir. Ayrıca Lübnan’da Cabernet Sauvignon ve Syrah’tan sonra en çok üretilen üzüm türüdür. Fas’ta ise Carignan üzümünden sonra oldukça yaygın üretilen bir üzüm çeşididir.

Üzüm: Kırmızı
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: Fransa
Bölge: Languedoc-Roussillon
Görünüm:
Renk Derinliği: Açık tuğla kirmizisi
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Yüksek ve meyveli
Tat:
Sek/Tatlı: Sek
Gövde: Hafif Gövde
Asidite: Orta
Aroma: Kırmızı meyve aromalı: Çilek, ahududu; Topraksı tatlar: Karabiber, Tütünsü
Toprak: Çeşitlidir. Genelde çok güneş alan sıcak bölgelerde, kuru topraklarda yetiştirlir. Galet yapisi denilen alüvyal, kil ve büyük nehir yatağı kayalarından oluşan toprak yapısı (özellikle Chateauneuf du Pape bolgesinde) .
Fıçı: Guney Rhone Vadisi’nde geleneksel yontemi tercih eden ureticiler Cinsaut’u beton fiçılarda harmanlar ve malolaktik fermantasyondan geçirirler. Çelik fıçı ya da nötr büyük meşe fıçılar da kullanılır.