Syrah

Syrah, küçük taneli bir üzüm çeşididir ve anavatanı Kuzey Rhone Vadisi'dir. Adının Şiraz, Pers İmparatorluğu (bugünkü İran) kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Şiraz adı özellikle Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkelerde kullanılmaktadır, ancak Fransa'da neden Syrah adı verildiği konusunda net bir kanıt bulunmamaktadır. Syrah üzümü dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, İtalya ve ABD gibi ülkelerde önde gelen bölgeleri içermektedir. Kuzey ve Güney Rhone Vadileri'nde Marsanne ve Roussanne üzümleriyle sıkça harmanlanır.

Syrah üzümü, Cabernet Sauvignon'a göre daha az tanen içerir. Bu nedenle, daha belirgin karabiber ve baharat aromalarına sahiptir. Ancak sıcak bölgelerde yetiştiğinde, üzüm hızla olgunlaşır ve karabiberli, tütünsü aromalarını kaybeder, olgun siyah meyve reçeli tadı daha belirgin hale gelir. Tam gövdeli ve koyu renkli bir şaraptır.

Üzüm: Siyah
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: Fransa, Avustralya
Bölge: Kuzey Rhône Vadisi, Riverina, Yarra Vadisi ve Barossa Vadisi, Eden Vadisi, Margaret River
Görünüm:
Renk derinliği: Derin
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Yüksek
Tat:
Sek/Tatlı: Sek
Gövde: Tam Gövdeli
Tanen: Yüksek
Asidite: Yüksek
Lezzet Yoğunluğu: Yüksek
Toprak: Çok çeşitli – Kuzey Rhone’da granit, şist, kireçtaşı; Güney Rhone Vadisi’nde alüvyal kil; Avustralya’da ise eski, erozyona uğramış ve besin açısından verimsiz topraklar.
Fıçı: Çeşitli teknikler kullanılır. Paslanmaz çelik, meşe veya çimento tanklar.