Mourvèdre

Mourvèdre, diğer adlarıyla Monastrell ya da Mataro olarak bilinen kırmızı bir üzüm türüdür. Jancis Robinson’a göre üzümün asıl adı Monastrell’dir ve Valensiya’nın Camp de Morvedre bölgesinden Fransa’ya getirildiği için Güney Fransa’da Mourvèdre olarak bilinir. Oksidasyona karşı oldukça dirençlidir, ancak oldukça geç olgunlaşır ve erken hasat edilen üzümün tüm özelliklerini alır çünkü bu aşamada üzüm oldukça yüksek asitli ve renksizdir. Bu nedenle Güney Rhone Vadisi harmanlarında üreticiler tarafından tam olgunlaşmış Mourvèdre kullanılır.

Mourvèdre, şaraba trüf mantarı, taze mantarların ve ağaç kabuğunun kokularını bırakır. Robert Parker’a göre, Mourvèdre, birçok tadıcının şarapta brettanomyces adı verilen mayayı (genellikle brett olarak adlandırılır) içerdiğinden şüphelenmelerine neden olmuştur. Bu özel maya, yüksek miktarlarda bulunduğunda şaraba hoş olmayan terli, at eyeri, küflü, hayvansal bir koku verir, ancak bu, üzümünün daha belirgin aromalarıyla karıştırılmamalıdır.

Üzüm taneleri orta büyüklükte ve kalın kabukludur. Olgunlaşma döneminde bol miktarda güneş ışığına ihtiyaç duyar, bu nedenle güney Fransa veya İspanya’nın güney bölgeleri gibi yerler, bu üzüm çeşidinin yetiştirilmesi için uygundur. Güneşi sevmesine rağmen, kurak bölgelerde mutlu değıldir ve belirli bir derecede sürekli suya ihtiyaç duyar. Aşırı bir tür değildir. Genellikle yüksek alkollü ve yüksek tanenli şaraplar üretir. Şaraplarda siyah orman meyvesi tatları belirgin bir şekilde bulunur.

Bu üzüm çeşidi en çok İspanya başta olmak üzere, Fransa, Kaliforniya, Avustralya ve az miktarda Türkiye’de yetiştirilir.

Üzüm: Kırmızı
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: Valensiya, Güney Fransa
Bölge: Camp de Morvedre, Languedoc-Roussillon
Görünüm:
Renk Derinliği: Koyu kırmızı
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Yüksek ve siyah orman meyve kokuları
Tat:
Sek/Tatlı: Sek
Gövde: Tam Gövde
Asidite: Yüksek
Aroma: Siyah meyve aromaları, karabiber, kekik; Topraksı tatlar: taze veya trüf mantarı, hayvan derisi
Toprak: Çok güneş alan sıcak bölgelerde yetiştirlir. Galet yapisi denilen alüvyal, kil ve büyük nehir yatağı kayalarından oluşan toprak yapısı (özellikle Chateauneuf du Pape bolgesinde).
Fıçı: Guney Rhone Vadisi’nde geleneksel yontemi tercih eden ureticiler üzümü beton fiçılarda harmanlar ve malolaktik fermantasyondan geçirirler. Çelik Fıcı ya da nötr büyük meşe fıçılar da kullanılır.