St. Peray

St. Peray, Kuzey Rhone Vadisi’nin en güneyinde bulunan bir şarap bölgesidir. Cornas‘ın hemen altında yer alır ve 1936 yılında şarap bölgesi sınıflandırması almıştır. Avrupa’daki birçok şarap bölgesi gibi, filoksera salgını St. Peray’ı da etkiledi ve 19. yüzyılın sonlarında şarapçılığı neredeyse sona erdirdi. Bölge, 20. yüzyılın başlarında toparlanmaya başladı, ancak üretilen şaraplar diğer bölgelere göre kalite açısından çok parlak değildir.

Sadece beyaz ve köpüklü şarapların üretildiği bir bölgedir. Şaraplar Marsanne ve Roussanne üzümlerinden üretilir. İyi örnekleri genellikle limonsu ve şeftali kokuları taşır. En iyi üreticiler arasında Jean-Francois Chaboud, Pierre et Guy Darona, Jean-Marie Teysseire ve Jean-Louis Thiers bulunmaktadır.

Genel olarak şaraplar oldukça yüksek asitli olup, bu nedenle meyve aromaları düşük olan şaraplarda asit dengesizliği yaratabilir. Bölgede köpüklü şarap üretimi neredeyse tüm üretimin %80’ini oluşturur. Köpüklü şaraplar geleneksel yöntemle yapılır ve fermantasyon şişelerde tamamlanır.