Marsanne

Marsanne, Kuzey Rhône Vadisi’nden orta olgunlaşma dönemine sahip beyaz bir üzüm çeşididir. Hermitage, Crozes-Hermitage ve Saint Joseph bölgelerinde genellikle Syrah üzümüyle birlikte harmanlanır. Ayrıca Saint-Joseph bölgesinde, beyaz şarapların çoğu Marsanne üzümlerinden yapılır (%90’dan fazlası, geri kalanı Roussanne). Marsanne, Roussanne’a göre daha kolay yetiştirilebilir ve fungal hastalıklara daha dirençli bir üzümdür.

Fransa dışında, Avustralya’nın Nagambie Lakes bölgesindeki Chateau Tahbilk, Marsanne şarabıyla ünlü bir üreticidir. Yine de Avustralya’daki Marsanne şarap geleneğini Fransız çiftçi François Coueslant’ın 1800’lerin sonlarında Chateau Tahbilk şarap imalathanesini kurarak başlatır. Marsanne, Fransa ve Avustralya’nın yanı sıra uluslararası üne sahip olan üzümlerden biri değildir. Kaliforniya, İtalya ve Portekiz’in bazı bölgelerinde az miktarda yetiştirilmektedir.

Bazı önemli şarap üreticileri şunlardır: Kuzey Rhône Vadisi’ndeki Saint Joseph’ten Domaine Jean-Claude Marsanne, %100 Marsanne ile Saint Joseph Blanc üretmektedir. Şaraplar büyük fıçılarda 11 ay olgunlaştırılır. Domaine Bernard Gripa – Saint-Péray “Les Pins”, %70 Marsanne ve %30 Roussanne ile yapılan ve büyük doğal fıçılarda yaklaşık 9 ay olgunlaştırılan iyi şaraplar üretir. Başka bir örnek, M. Chapoutier’den L’Ermite’dir ve Sur Lie yöntemiyle üzümler 10 ila 12 ay tortu üzerinde olgunlaştırılır. Marsanne hafif karakterde bir üzümdür ve şarabın tadını baskılayacağı için yeni meşe kullanımı yaygın değildir.

Üzüm: Beyaz
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: Fransa, Avustralya
Bölge: Kuzey Rhône, Goulburn Valley
Görünüm:
Renk Derinliği: Orta
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Orta
Tat:
Sek/Tatlı: Sek
Gövde: Orta ila Yüksek
Asidite: Düşük
Lezzet Yoğunluğu: Orta
Toprak: Granit, Kireçtaşı ve Kil
Fıçı: Genellikle büyük fıçılar, yeni meşe kullanımı oldukça azdır.