Cornas

Cornas, Kuzey Rhone Vadisi‘nin güneyinde bulunan bir şarap bölgesidir. St-Peray’in hemen kuzeyindedir. 1938 yılında şarap sınıflandırmasına sahip olmuştur. Sadece kırmızı şarap üretilir. Ana üzüm Syrah’tır. Beyaz şarap üretilmez. Neredeyse siyah renkte olan oldukça koyu Syrah şaraplar üretilir. Karakter olarak yüksek tanenli, tam gövdeli, maskülen ve güçlü aromalı şaraplardır.

Robert Parker, Cornas şaraplarını oldukça sert bulmaktadır. “Wines of the Rhone Valley” kitabında Cornas şaraplarının sertliği hakkında şunu söyler: “Cornas’ın bugün, Roma dönemindeki 2000 yıl önce içildiği zamanlardan çok farklı tatları olup olmadığı şüphelidir.” Antik dönemde, şarapların sertliğine pek önem verilmezdi çünkü yumuşatmak için uzun süre bekletme veya modern dönem teknikleri gibi yöntemler mevcut değildi. Bu yüzden yıllandırılabilir örnekleri en azından içilmeden önce 5 yıl bekletilmelidir. Günümüzde üretilen şarapların sertliği oldukça makul bir seviyeye gelmiş olsa da, Rhone Vadisi’nin en sert şaraplarının hala buradan geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Bolge olarak Kuzey Rhone Vadisinin batısında yer alır. Konum olarak etrafı tepelerle cevrili olduğu için Cote Rotie ya da Hermitage gibi sert rüzgarlara maruz kalmasını önler. Konum olarak oldukça fazla güneş alan bir bölgedir. Bu nedenle üzümler kuzey bölgelerden daha erken olgunlaşır. Cornas ismi antik dönem Kelt lisanında “Kavrulmuş Toprak” anlamına gelmektedir. Ayrıca Cornas Fransa’nin en eski baglarindan biridir. Bolgenin sarap yapimi 2000 yillik bir tarihi kapsadıgı soylenır.

Toprak yapısı kireçli, killi ve granit tabanlıdır. Bağlar sanki batıdan doğuya doğru parçalı bir şekilde Rhone Nehri’ne kadar uzanır ve nehir hattında bağlar tamamlanır. Bağlar, Cote-Rotie ve Hermitage gibi birbirine tamamen bitişik bir şekilde değil, daha parçalı bir yapıda bulunur. Cornas şarapları tat olarak topraksı, siyah orman meyve aromalı, tütünsü ve baharatlı şaraplardır. En iyi ureticiler arasinda Auguste Clape, Jean-Luc Colombo (Cuvee JLC ve Les Ruchets), Noel Verset ve Alain Voge bulunur. En iyi ornekleri 20 yıla kadar yıllandırılabilir.