Mâconnais

Mâconnais, Beaujolais‘nin hemen kuzeyinde bulunur. Bölge beyaz şaraplarıyla ünlüdür ancak bölgenin dörtte biri Gamay ve az miktarda Pinot Noir kırmızılarına ayrılmıstır. Tarihsel olarak Mâconnais’in hikayesi yerel şarap üreticisi Claude Brosse ile başlar. Bu şarap üreticisi, ürettiği şarapları zorlu bir yolculuktan sonra Versay Sarayı‘na ulaştırabilmiş ve XIV. Louis’e tattırmayı başarmıştır. XIV. Louis, şaraplardan oldukça etkilenmiş ve Loire bölgesinin şaraplarından daha iyi olduğunu ifade etmiştir. Böylece Mâconnais şarapları bilinir olmaya başlar.

Mâconnais şaraplarının büyük bir kısmı hızlı tüketilen, genç ve meyve aroması yüksek şaraplardan oluşur. Fakat Saint-Véran ve Pouilly-Fuissé bölgelerinde olgun ve gövdeli şaraplar da üretilir.

Mâconnais bölgesinde karasal iklim artık kendini Akdeniz iklimine bırakmaya başlar. Üzümler normalden biraz daha erken olgunlaşmaya başladığı için hasat zamanı da birkaç hafta geriye çekilir. Bölgenin çoğu büyük şirketleşmiş üreticilerin elindedir ve %90’ı bunlar tarafından piyasaya sürülür. Bu yüzden, ticari kaygılar özellikle yerel şarapların birçoğunun düşük konsantrasyonlu olmasına neden olur.

Farklı türde adlandırmalar vardır. Bunlar, Mâcon yerel şarapları ya da sadece Mâcon, Mâcon Supérieur, Saint-Véran, Pouilly-Fuissé, Pouilly-Loché, Pouilly-Vinzelles ve Beaujolais Blanc. Ayıica bölge 2020 yılında Premier Cru unvanını almayı başardı ve 22 adet bağ bu sınıflandırmaya sahip olmuştur. Bu sınıflandırmaların en büyüğü Mâcon yerel şaraplarıdır (yaklaşık %60). Onu Pouilly-Fuissé ve Saint-Véran takip eder. Pouilly-Vinzelles ve Pouilly-Loché %1’den az bir miktarı oluşturur. Ama aralarında en az Beaujolais Blanc üretilir çünkü satmak oldukça zordur.

Mâcon yerel şarapları 3 yıla kadar; Saint-Véran şarapları 4 yıla kadar; Pouilly-Fuissé şarapları ise 10 yıla kadar yıllandırma potansiyeline sahiptir.

Pouilly-Fuissé

Pouilly-Fuissé, tartışmasız Mâconnais’in en ünlü şarap bölgesidir. Genellikle meyveli, çiçek kokulu, fındık aromalı zengin beyaz Chardonnay şarap üretilir. Aynı bölge içinde Pouilly-Vinzelles ve Pouilly-Loché bölgeleri daha hafif şaraplar üretirler ancak oldukça az üretim olduğu için bulmak oldukça güçtür. Bölge Pouilly, Fuissé, Vergisson, Chaintre ve Solutré olarak beş yerel bölgeye ayrılır. Tarihsel olarak bu yerel bölgeler arasında yer alan Vergisson’un ilginc bir hikayesi vardir. Jül Sezar ile büyük savaşlar vermiş ünlü Galya lideri Vercingetorix, diğer liderleri Sezar’a karşı savaşa katılmaları için burayı toplanma noktası olarak seçmiştir. Buluşma noktasını belirtmek amacıyla buradaki dik bir kayanın tepesine ateş yakarak beklemiştir.

Robert Parker’a göre, Pouilly-Fuissé şarapları olması gerekenden daha pahalıya satılmaktadır. Yine de Côte d’Or’un en iyi beyazlarıyla yarışır. En iyi üreticiler Chateau Fuisse, Madame Ferret, Roger Lasserat, Manciat-Poncet ve Gilles Noblet’tir. En iyi Premier Cru bağları arasında Les Close, Les Vignes Blanches, Les Perrieres ve Les Menestrieres bulunur. Bölgedeki şaraplar 10 yıla kadar yaşlandırılabilir.

Bölgenin en büyük sorunu üretimin %95’ine yakınının Chaintre şirketi tarafından yapılmasıdır. Bu nedenle çeşitlilik ve karakter farklılığı bölgede bulunmaz ve ticari kaygıla fazla üretimi teşvik eder, bu da üzüm konsantrasyonunun düşmesine ve sıradan şarapların ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden piyasada çok fazla sayıda kalitesiz Pouilly-Fuissé şarapları bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası anlamda Pouilly-Fuissé isminin oldukça popüler olması, aşırı üretimi teşvik ederek kaliteyi düşürür.

Saint-Veran

Saint-Veran teknik olarak Saint-Amour bölgesi içinde yani Beaujolais içinde yer alır. Buna rağmen şarap sınıflandırması 1971 yılında Mâconnais bölgesi içinde verilmiştir. Bölge ikiye ayrılır: kuzey bölgesi Prissé ve Davayé bölgelerine ayrılır; güney bölgesi ise Saint-Verand, Saint-Amour-Bellevue ve Leynes olarak üç bölgeye ayrılır. Bunlardan Saint-Amour-Bellevue bölgesi Beaujolais ile paylaşılır. Saint-Veran’da üretilen şaraplar Pouilly-Fuissé bölgesine göre daha hafif ve düşük gövdelidir. Ancak oldukça lezzetli şaraplar, Saint-Veran’ın Prissé veya Davayé yerel bölgelerinde üretilir. Ayrıca birçok eleştirmen Saint-Veran şaraplarının Pouilly-Fuissé şaraplarından daha lezzetli ve daha yüksek kalitede üretildiğini söylerler. Bir yandan Pouilly-Fuissé ününe sahip olmaması bölgede üretilen şarapların aşırı üretimini engeller, böylece daha konsantre şaraplar üretilir. Bu yüzden Saint-Veran şarapları fiyat performans açısından Pouilly-Fuissé şaraplarından daha iyi bir tercihtir.

Louis Dailly adında bir yerel üretici, Saint-Veran’ın şarap sınıflandırma hakkını kazanması için oldukça çaba sarf etmiştir. Bu yüzden Louis Dailly’i onurlandırmak için her yıl “Coupe Dailly” adı verilen bir ödül en iyi Saint-Veran şaraplarına verilir. Kazanan şarap, Coupe Dailly etiketini şarap etiketi üzerine ekleyebilme hakkına sahip olur.