Loire Vadisi

Loire Vadisi, dünyadaki en popüler şarap üretim bölgelerinden biridir. Soldan sağa doğru, Atlas Okyanusu kıyısındaki Pays Nantais ile başlar ve ardından Anjou-Samur, Touraine ve Merkez Şarap bağları (Sancerre ve Pouilly-Fumé) olarak 4 ana bölgeye ayrılır. Her bölgenin karakteri farklıdır. Loire'da en çok yetiştirilen beyaz üzüm olan Melon de Bourgogne (ya da Muscadet, Bourgogne, Burgonya bölgesinden geldiğini anlatır) Pay-Nantais'te, Anjou-Samur ve Touraine'de Chenin Blanc ve Cabernet Franc, Sancerre ve Pouilly-Fumé'de ise Sauvignon Blanc ve Pinot Noir üzümleri yetiştirilir. Chenin Blanc, yüksek asitli olması nedeniyle köpüklü şarap yapımında çokça kullanılır. Buradaki köpüklü şaraplar "Crémant de Loire" olarak adlandırılır ve méthode champenois (geleneksel yöntem) ile üretilir. Yasaya göre, köpüklü şaraplar geleneksel yöntemle yapılsa dahi eğer Şampanya bölgesinin dışında üretiliyorsa "Crémant" terimi kullanılmalıdır. Cabernet Franc, Touraine ve Anjou'da başlıca yetiştirilen üzümdür. Bu üzüm, 1635 yılında Bordeaux'dan Loire Nehri'ne gelmiştir. Kardinal Richelieu, Bordeaux'nun en iyi asmalarını Abbé Breton'a gönderir. Bugün bile, Breton'un şarapları büyük ölçüde bu asmalardan yapılmaktadır.

Pay Nantais bölgesi Atlas Okyanusu'ndan yoğun olarak etkilenir ve deniz iklimi hakimdir. Sur lie tekniği sıkça kullanılır, bu da şaraplara kompleks bir tat verir. Bölge, Muscadet AOP ve Muscadet Sèvre-et-Maine AOP olmak üzere iki ana bölgeye ayrılır. Muscadet AOP, Chardonnay türünü %10'a kadar ikincil bir çeşit olarak harmanda kullanılmasına izin verir. Muscadet Sèvre-et-Maine AOP ise %100 Melon de Bourgogne'dan yapılmalıdır, harman şaraplara izin verilmez.

Anjou-Samur, Loire Vadisi'ndeki en büyük bölgedir. Bağlar, Atlas Okyanusu'ndan iç kesimlere doğru konumlandığından deniz ve kara iklimlerinin bir karışımı hakimdir. Anjou köyleri sek Cabernet Franc'lar üretirken, Saumur bölgesi Chenin Blanc köpüklü şaraplarıyla tanınır. Chenin Blanc'in yerel adı Pineau de la Loire'dir. Üç ana AOP öne çıkar: Savennières, Bonnezeaux ve Quarts-de-Chaume. Bonnezeaux ve Quarts-de-Chaume, geç hasat veya botrytis cinerea (kurşuni küf) mantarı etkisiyle tatlandırılmış şaraplar üretir. Quarts-de-Chaume, ilk resmi Grand cru'dur. Her ikisi de %100 Chenin Blanc'tır. Savennières bölgesinde %100 Chenin Blanc kullanarak beyaz ve Rosé şarapları bölgenin her yerinde üretilir. Üzümler elle toplanırken, makine hasat teknikleri yasaklanmıştır. Cabernet d'Anjou (yarı tatlı şarap) ve Rosé d'Anjou (yarı tatlı Rose şarap) bunların arasında en popüler olanlardır. İsminden de anlaşılacağı gibi Cabernet d'Anjou, Cabernet Franc ve Cabernet Sauvignon üzümlerinden yapılır.

Üzüm hakimiyeti Touraine'da beyazdan kırmızıya kayar. Üç ana AOP'ye ayrılır: Chinon, Bourgueil ve Vouvray. Chinon ve Bourgueil, sırasıyla Loire Nehri'nin güney ve kuzey kıyısında yer alır ve çoğunlukla Cabernet Franc şarapları üretilir. Vouvray 100% Chenin Blanc kullanarak, botrytis cinerea ile yapılmış tatlı şaraplar (Vourvay'da bunlara moelleux adı verilir), sek ve yarı tatlı beyaz ve köpüklü şaraplar olmak üzere geniş bir yelpazede üretim yapar. Merkez bağlar, yarı denizsel ve kara ikliminden etkilenir. Bölgenin iki önde gelen sınıflandırması Sancerre (Loire Nehri'nin batısında) ve Pouilly-Fumé'dir (Loire Nehri'nin doğusunda). Sancerre bölgesinde %100 Sauvignon Blanc beyazları ve %100 Pinot Noir kırmızı şarapları üretilir. Yine benzer şekilde Pouilly-Fumé %100 Sauvignon Blanc beyaz şaraplar üretir.

Üzüm:
Beyaz: Melon de Bourgogne (daha çok bilinen adıyla Muscadet), Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Folle Blanche, Chardonnay
Kırmızı: Cabernet Franc, Pinot Noir
Sek/Tatlı: Sek Şaraplar, Tatlı Şaraplar, Köpüklü Şaraplar
Menşei: Fransa
Şarap Yasası:
Appellation d’Origine Contrôlée (AOC)
Alkol gücü:
Muscadet: %9,5, Sur Lie ile birlikte %10.
Muscadet Sèvre-et-Maine: %10, alt bölge: %11
Savennières: Sek şaraplar minimum %11,5, Diğerleri (sek, yarı-tatlı veya tatlı beyaz şaraplar) %12,5’e kadar çıkabilir.
Bonnezeaux: min %11 – maks %18
Quarts-de-Chaume: min %18
Cabernet d’Anjou: min %10,5 – maks %13
Chinon: min %10,5 – maks %13
Bourgueil: min %10 – maks %13
Vouvray: sek şaraplar: min %11 – maks %15, köpüklü şaraplar (sadece ikincil fermantasyon ile yapılır): min %13
Sancerre: min %10,5 – maks %13
Pouilly-Fumé: min %10,5 – maks %13