Côte Chalonnaise

Côte Chalonnaise, Côte de Beaune‘nin bittiği yerden başlar. Bölgedeki şaraplar, Côte de Beaune ya da Côte de Nuits şarapları kadar kompleks olmasa da fiyat-performans açısından oldukça güzel şaraplar üretilir. Ayrıca tarihsel olarak burada üretilen şaraplar bölgenin adı kullanılmadan sadece ‘Bourgogne‘ etiketiyle satılıyordu, bu nedenle bölge şarapları Côte de Nuits ve Côte de Beaune kadar popüler değildir. Côte Chalonnaise 5 ana alt şarap bölgesine ayrılır: Bouzeron, Rully, Mercurey, Givry ve Montagny. Ayrıca ünlü Crémant de Bourgogne şarapları da bu bölgede üretilir. Pinot Noir ve Chardonnay dışında, bölgede Aligoté şarapları da üretilir.

Bouzeron

25 hektarlık bir alana yayılır. Grand Cru ve Premier Cru sınıflandırması yoktur. Aligoté şarapları’nın başkenti bu bölgedir. Pinot Noir ve Chardonnay’in yanı sıra bölgede yoğun olarak Aligoté üzümlerinden yapılan şaraplar üretilir. Şarapların yıllandırma potansiyelleri yüksek değildir ve 2-3 yıldan fazla sürmez. Aligoté şarapları genç tüketilir ve yıllandırma 1 yılı geçmez.

Aubert de Villaine Fransa’nın en iyi Aligoté üreticisidir. Diğer önemli üreticiler arasında Bouchard Père et Fils, Chanzy Frères ve Michel Goubard bulunur.

Rully

Rully, yaklaşık 200 hektarlık bir alana kurulmuştur. En önemli yapılarından biri bölgenin en tepesinde yer alan Château de Rully’dir. Pinot Noir ve Chardonnay üretimi yarı yarıyadır. Sadece Premier Cru ve yerel şarap sınıflandırmaları bulunmaktadır. Kırmızı şaraplar oldukça hafif karakterlidir. Beyazlar ise oldukça genç, taze ve aynı zamanda meyve aromalıdır. Bununla birlikte, genel olarak beyaz şaraplar kırmızılardan daha üstün olsa da yıllandırma potansiyeli düşüktür ve 3 yıldan fazla bekletilmezler. Kırmızılar ise 4-5 yıla kadar yıllandırılabilirler. Bölgede aynı zamanda Rosé köpüklü şarapları ve Chardonnay ile Aligoté karışımından yapılan Crémant de Bourgogne şarapları üretilir.

En iyi üreticiler arasında Michel Briday, Emile Chandesais, Domaine du Chapitre, Joseph Drouhin, Domaine de la Folie ve Domaine de Rully St.-Michel bulunmaktadır.

Mercurey

Mercurey, 600 hektarlık bir alanda kurulmuştur. Côte Chalonnaise’nin en önemli ve en büyük şarap bölgesidir. Çoğunlukla Pinot Noir kırmızıları ve az miktarda Chardonnay beyazları üretilir. Kırmızılar oldukça farklılık gösterir. Bir kısmı Rully’e benzer şekilde hafif ve bir kısmı da oldukça olgun tatlarda zengin çilek & kiraz aromaları ve güçlü tanen içerir. Beyaz şaraplar canlı, taze, mineralli ve elma aromalıdır. Premier Cru kırmızıları 7 yıla kadar; beyazları ise 3 yıla kadar yaşlandırma potansiyeline sahiptir. Yerel şaraplar ise üreticiye göre 3-4 sene kadar yıllandırılabilir.

Cote Chalonnaise’nin bu bölgesinde “La Confrérie Saint-Vincent et des Disciples de la Chante Flute” adında bir topluluk bulunmaktadır. 1972 yılında kurulmuştur ve her sene bölgede üretilen en iyi şarapları seçmek için bir tadım organizasyonu düzenlerler. Seçilen bu şaraplar şişelerde “Chante Flute” etiketini taşımaya hak ederler.

Bölgenin büyük bir kısmı Faiveley, Bouchard Aîné, Protheau ve Antonin Rodet gibi az sayıda üreticiye aittir. En önemli üzüm bağları tepelerin yamaçlarından kurulmuştur. Toprak yapısı kireç üzerine kurulu killi bir yapıdan oluşur. En iyi üreticiler arasında Château du Chamirey, Charton et Trébuchet, Faiveley, Jeannin-Naltet Père et Fils, Michel Juillot, Domaine de Meix Foulot, Domaine de la Monette, Domaine Fabian et Louis Saier, Domaine de Suremain ve Emile Voarick’tir.

Givry

Givry, 100 hektarlık bir alanda kurulmuştur. Bölge şarap sınıflandırmasını 1946 yılında kazanmıştır. Şarapların çoğu Pinot Noir kırmızılarından oluşur. Herhangi bir Grand Cru ve Premier Cru sınıflandırması yoktur. Bölgenin iyi bağları Clos Salomon, Clos Saint-Pierre, Clos Saint-Paul ve Cellier-aux-Monies’tir.

Şaraplar genellikle diğer bölgelere göre daha dolgun, topraksı, baharatlı, yüksek tanenli ve asitlidir. Bu nedenle şaraplar 5-6 yıl yaşlandırma potansiyeline sahiptir. En iyi üreticiler arasında René Bourgeon, Jean Chofflet, Domaine Jaflot, Louis Lator ve Domaine Thierry Lespinasse bulunmaktadır.

Montagny

Bölge 300 hektarlık bir alana yayılmıştır. Côte Chalonnaise’nin en güneyinde bulunan bir bölgedir. Bu bölge Côte Chalonnaise içinde sadece Chardonnay şaraplarının üretimine sınırlıdır. Eskiden bölgede alkol oranı %11.5 ve üstü olan tüm şaraplar Premier Cru olarak sınıflandırılırdı. Bu ilginç kural 2011 yılında değişti ve en iyi bağların hepsi toplamda 53 tane bağ Premier Cru olarak sınıflandırıldı. En önemli bağlar Montcuchot ve Les Coeres’tir. En iyi üreticiler arasında Pierre Bernollin, Cave des Vignerons de Buxy, Bernard Michel, Château de la Saule, Louis Latour, Jean Vachet ve Picard Père et Fils bulunmaktadır.