Viognier

Viognier, Kuzey Rhône bölgesinin üzüm çeşitlerinden biridir. Şeftali, kayısı ve zambak aromalarıyla parfümsü bir kokuya sahiptir. Erken olgunlaşan bir üzüm olduğu için kıtasal iklim koşullarına uygundur. Bununla birlikte, Languedoc-Roussillon bölgesindeki sıcak bölgelere çok iyi adapte olur. Özellikle Condrieu bölgesi, Viognier üzümleri için önemli bir bölgedir ve burada harika beyaz şaraplar üretilir.

Yine de yetiştirilmesi oldukça zor bir üzüm çeşididir. Üzüm hasadı oldukça önemlidir ve olgunlaştığında hasat edilmezse üzüm fazla asit içerebilir. Eğer gerekenden daha geç hasat edilirse, üzüm içindeki şeker oranı aşırı yükselir ve fermantasyon sürecini baltalar. Condrieu bölgesinde birçok üretici kabuk teması yöntemi (skin-contact ya da macération pelliculaire olarak bilinen) kullanılarak şarabın rengini daha koyu hale getirir ve oldukça yüksek bir parfümsü koku elde etmesini sağlar. Aynı yöntem Bordeaux’da Sémillon üzümleri için de kullanılır.

En önemli üreticiler Côte Bonnette, Chanson, Chéry, Les Eyguets ve Château-Grillet’tir. Côte-Rôtie‘de genellikle Syrah ile (%20’ye kadar) karıştırılır. Guigal şarap üreticisinin La Mouline’i (89% Syrah, 11% Viognier), 20 yıl olgunlaşma potansiyeline sahip harika bir şaraptır. Viognier, yaygın olarak yetiştirilmeyen nadir üzümlerden biridir. Üretimde Kaliforniya, Kuzey Rhône Vadisi’ni takip eder. Napa Vadisi’nde, Darioush gibi iyi şarap üreticileri, 7 ay nötr meşe fıçılarda bekletilerek güzel şaraplar üretir. Flanagan üreticisi, Sonoma County bölgesinde %30’u yeni fıçılarla olgunlaştırılan şaraplar üretir.

Üzüm: Beyaz
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: Fransa, ABD
Bölge: Condrieu, Kuzey Rhône, Kaliforniya
Görünüm:
Renk Yoğunluğu: Orta
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Çok meyveli, genellikle yüksek şekerli, parfümlü
Tat:
Sek/Tatlı: Sek ve yarı tatlı
Gövde: Orta-Yüksek
Asidite: Düşük
Lezzet Yoğunluğu: Yüksek
Toprak: Özellikle Condrieu bölgesinde “arzelle” olarak bilinen granit, kil ve mika karışımı toprak.
Fıçı: Paslanmaz Çelik ve Nötr Meşe