Condrieu

Condrieu, Kuzey Rhone Vadisi‘nin Viognier üzümleriyle ünlü bir bölgesidir. Bu bölge, en kuzeyde bulunan Côte-Rôtie‘nin hemen güneyinde, Saint-Joseph’in ise kuzeyinde yer alır. Bölge, şarap sınıflandırmasını 1940 yılında almıştır. Condrieu şarap sınıflandırması, Château Grillet şarap bölgesini de içermekteydi ancak bölge 1979 yılında kendi şarap sınıflandırmasını almıştır. Bölgede sadece Viognier üzümlerinden üretilen beyaz şaraplar üretilir. Viognier, dünyada oldukça nadir bulunan bir üzüm çeşididir, bu nedenle Condrieu’da üretilen şaraplar dünyanın en nadir beyaz şaraplarından biri olarak kabul edilir. Bu şaraplar düşük asitli olmalarına rağmen canlıdır ve aynı zamanda şeftali, kayısı ve hanımeli kokusu baskın bir tat profiline sahiptir.

Viognier üzümlerinin bölgeye Romalılar tarafından Dalmaçya bölgesinden getirildiği ve M.S. 3. yüzyılda İmparator Probus tarafından dikildiği söylenir. Yüksek meyve aromalı bir üzüm çeşididir ve yetiştirilmesi oldukça zordur. Doğru yetiştirildiğinde şaraba parfümsü zengin bir içerik katar. Bölgedeki toprak yapısı Viognier üzümleri için oldukça uygundur. Arzelle olarak bilinen granit, şist, mika ve kil karışımı bir toprak yapısı vardır. Bağlar, Côte-Rôtie kadar dik yamaçlarda kurulmamış olmasına rağmen, şiddetli yağışlar toprak erozyon riskini oldukça yükseltir.

Condrieu – Viognier

Viognier şaraplarının en iyi örnekleri yüksek gövdeli, düşük asitli, altın renkli ve genellikle 2-3 yıl içinde tüketilen şaraplardır. Yeni meşe kullanımı çok tercih edilmez. Bazı üreticiler “kabuk teması” yani “skin-contact” ya da “maceration pelliculaire” olarak bilinen yöntemi kullanırlar. Bu yöntemle kabuk teması üzüm suyu ya da mustu bir süre boyunca üzümün kabuklarıyla temas halinde bırakılır. Böylece daha koyu bir renk ve daha yüksek parfümsü bir koku sağlanır. Ayrıca malolaktik fermentasyon yapılırak şarabın acılığı azaltılır ve şaraba tereyağımsı, yeni pişirilmiş ekmek, fındık aroması tatları verilir. Yine de tam malolaktik fermantasyon yapılması her zaman iyi sonuçlar doğurmaz, çünkü karakter olarak az asitli olan üzümden tam bir malolaktik asit dönüşümü alınırsa, düşük asit seviyeli ve dengeli olmayan bir şarap ortaya çıkabilir.

En iyi üreticiler arasında Yves Cuilleron (Les Chaillets Vieilles Vignes ve Les Eguets), Pierre Dumazet, Yves Gangloff, Guigal, J.L. Chave, René Rostaing ve François Villard bulunur.