Aligoté

Aligoté, Burgonya bölgesinde yetiştirilen bir üzüm çeşididir. Erken olgunlaştığı ve genellikle yüksek rakımlarda yetiştirildiği için buzlanma riski vardır. Iki kontrollü köken adlandırması (Appellation d’origine contrôlée ya da AOC) bölgesinde yaygın olarak üretilir: Bourgogne Aligoté ve Aligoté Bouzeron (Côte Chalonnaise bölgesinde). Anavatanı Bouzeron’dur. Eski bir Roma yerleşim yeri olan bu köy daha sonra Clunyak rahiplerinin yaşadığı bir bölge haline geldi.

Üzüm bölgede Burgonya’nın Muscadet’i olarak da bilinir. Ucuz ama dinç ve taze bir şarap olduğu için hafif balık yemekleriyle çok iyi gider. Limon ve elma tatları yoğun hissedilir. Yapımında üzümün hafif karakteri ortadan kaldıracağı için yeni meşe kullanımına uygun bir şarap değildir. Domaine de la Romanée-Conti’deki Aubert de Villaine önde gelen üreticilerdendir. Üzümler foudres denilen büyük fıçılarda fermente edilir. Sur lie yöntemi uygulanır ve yaklaşık 10 ila 12 ay boyunca olgunlaştırılır. Bu şaraplar Aligoté örnekleri arasında en pahalı ve en çok beğenilenleridir. Guilhem & Jean-Hugues Goisot ve Cave de Bailly üreticileri de önemli Aligoté şarapları yaparlar.

Üretim Fransa dışında başta Ukrayna, Moldova ve Romanya olmak üzere (yaklaşık toplamda 35 bin hektar alan) çok az miktarda İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılır.

Üzüm: Beyaz
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: Fransa
Bölge: Burgonya
Görünüm:
Renk Derinliği: Açik
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Yüksek
Tat:
Sek/Tatlı: Sek
Gövde: Hafif Gövde
Asidite: Yüksek
Aroma: Limon ve Elma -aromatik
Fıçı: Genellikle paslanmaz çelik veya nötr Fransız meşe kullanılır. Yeni meşe kullanımı sarabin hafif yapısını kapatabilir. Sur lie yaşlandırması uygulanır.