Nerello Mascalese

Nerello Mascalese, Sicilya’nın Etna bölgesinde yetiştirilen bir üzüm çeşididir. Genellikle Etna’nın güney yamaçlarında ve Catania bölgesinde yoğun olarak ekilir. Carricante’ye benzer şekilde, Nerello Mascalese yüksek rakımları tercih eder (ancak genellikle Carricante’den daha düşük rakımlarda ekim yapılır) ve hasat için üzümün Kasım ayına kadar olgunlaşması beklenir. Daha alçak rakımlarda erken hasat yapılabilir. Etimolojik olarak, Nerello Mascalese “Mascali’den küçük siyah” anlamına gelir – Nerello, İtalyanca’da küçük siyah anlamına gelir (nero siyah ve -ello İtalyanca’da küçültme anlamına gelir; üzüm salkımları büyük olsa da bu isim verilmiştir) ve Mascali ise, Catania’da üzümün anavatanı olan kasabanın adıdır.

Asma yüksek verimli olduğu için kısa budama, konsantrasyonu yükseltmeye yardımcı olur. Bu şekilde üretici, daha yoğun tatlı üzümler üreterek yüksek verimi sınırlar.

Benanti Il Monovitigno, Benanti Rosso di Verzella Etna Rosso, Fessina Erse Etna Rosso, Passopisciaro Porcaria, Terre Nere Calderara Sottana Etna Rosso, Il Cantante Etna Rosso önemli şarap üreticileridir. Etna kırmızı, rose veya köpüklü şaraplar (beyaz veya rose olmak üzere) Nerello Mascalese kullanılarak yapılır. Harman şaraplarda Nerello Mascalese minimum %80 olmak zorundadır ve Nerello Mantellato (Nerello Cappuccio) ile %0 ila %20 arasında harmanlanabilir. Bu şaraplar genellikle 10 ila 15 yıl yaşlanma potansiyeline sahiptir.

Üzüm: Siyah
Tür: Vitis Vinifera
Köken: İtalya
Bölge: Etna, Sicilya
Görünüm:
Renk Derinliği: Hafif
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Yüksek
Tat:
Sek/Tatlı: Sek
Gövde: Hafifle Orta arası
Asidite: Yüksek
Lezzet Yoğunluğu: Çok aromatik ve meyvemsi, tanin seviyesi nomal
Toprak: Etna volkanik magmasına dayanan çok zengin volkanik topraklar vardır. Bazalt, kül ve volkanik kaya gibi volkanik topraklar içerir.
Fıçı: Genellikle paslanmaz çelik. Yeni meşe kullanımı, şarabın hafif karakterine baskın gelebilir, bu yüzden tercih edilmez.