Carricante

Carricante, Sicilya’nın özellikle Etna’nın doğu tarafında, Catania iline ait bir ada üzümüdür. Etimolojik olarak, üzümün adının İtalyanca “carricare” kökünden veya Latincede “carrus”tan geldiği söylenir; bunlar “yüklemek” veya “yük arabası” anlamına gelir. İsmin kökeni üzümün yüksek verim özelliğine atıfta bulunur. Eylül ayının sonlarında tam olgunlaşma seviyesine ulaşır. Daha serin yaz aylarında Ekim ayının sonuna hatta Kasım ayına kadar hasat süresi uzayabilir. Etna bölgesi Sicilya’nın en geç hasat yapan bölgelerindendir. Çok geç olgunlaşan bir üzüm olduğu için nem tutmak ve uzun yaz sıcaklarından korunmak için genellikle “Bushvine” tekniği sıkça uygulanır. Bu yöntemde çıtalar kullanılmaz, asma sanki tek başına bağımsız bir çalı büyüklüğünde yükselir. En eski şarap üretimlerinde genellikle bu yöntem kullanılır. Bitki çalılıklarının içinde kendine yetecek nem ortamını bulur ve böylece uzun yaz dönemleri olan bölgelerde sıcaklardan korunmuş olur.

Carricante, yüksek rakımlarda ekilmektedir. Volkanik toprakların üzüme mineral bir tat ve hatta dizele benzer bir koku verdiği söylenir. Ayrıca, yüksek rakımlar, üzüme yüksek asit ve düşük alkol karakteri verdiği için sıkça Riesling’e benzetilir. Etna bölgesi, Sicilya’nın ilk Denominazione di origine controllata (DOC) sınıfıdır, bu yüzden yasaya göre Etna DOC beyaz şarapları yine aynı bölgedeki üzümlerle yapılmalıdır. Etna Bianco minimum %60 oranında, Etna Bianco Superiore minimum %80 oranında Carricante üzümü içermelidir. Barone di Villagrande Etna Bianco Superiore veya Legno di Conzo Etna Superiore, Benanti Etna Bianco, Fessina A’ Puddara Etna Bianco ve Planeta önemli şarap üreticileridir. Köpüklü şarap olarak Benanti Noblese Metodo Classico (Klasik Yöntem) yöntemiyle yapılan oldukça iyi bir şaraptır.

Üzüm: Beyaz
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: İtalya
Bölge: Etna, Sicilya
Görünüm:
Renk Derinliği: Hafif
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Yüksek
Tat:
Sek/Tatlı: Sek
Gövde: Hafif Gövdeli
Asitlik: Yüksek
Lezzet Yoğunluğu: Çok aromatik, yüksek mineralli
Toprak: Etna’nın magma tabanlı çok zengin volkanik toprakları vardır. Bazaltik, kül ve volkanik kayalardan oluşan volkanik topraklar bulunur.
Fıçı: Genellikle paslanmaz çelik. Bazı durumlarda, nötr Fransız meşe fıçılarda malolaktik fermantasyon uygulanır. Kısa bir süreyle sur lie uygulanır.