Corvinone 

Genellikle Corvina Veronese ile çokça karıştırılır, fakat akrabalık olarak yakın olsa da farklı bir üzüm çeşididir. Corvina Veronese gibi kış şartlarına karşı oldukça dirençlidir. Corvinone ismi olarak “büyük Corvina” anlamına gelmektedir. İsimden anlaşılacağı gibi üzüm taneleri ve salkımı Corvina Veronese’den daha büyüktür. Her iki üzüm de kurutulmuş üzümden yapılan Amarone ve Recioto şaraplarında kullanılırlar. Oldukça coşkun bir üzüm çeşididir ve kısa budama yapılması uygundur. Geç olgunlaşır. Çiçeklenme dönemi Corvina Veronese’den oldukça erken olup Nisan ayına denk gelirken, olgunlaşma dönemi Corvina Veronese’den birkaç hafta sonraya, yani Ekim ortasına ya da sonuna denk gelir. Anavatanı İtalya’nın Verona bölgesidir.

Valpolicella bölgesinde Amarone ve Recioto şarapları dahil Corvina Veronese ve/veya Corvinone üzüm çeşitleri, Valpolicella şaraplarının üretimine %45 ila %95 arasında katkıda bulunabilir; ya birlikte ya da alternatif olarak kullanılabilir. İtalya dışında başka bir yerde üretilmez. Genel olarak tek üzüm şarap çeşitleri oldukça nadirdir ve Corvina Veronese kadar ünlü değildir. Tek şarap çeşitlerine örnek olarak Fasoli Gino ‘Creaman’ Spumante Brut Rosé köpüklü şarapları tamamen Corvinone’den yapılmaktadır.

Üzüm: Siyah
Tür: Vitis Vinifera
Köken: İtalya
Bölge: Verona
Görünüm:
Renk Derinliği: Yoğun
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Yüksek parfümsu bir kokusu vardır
Tat:
Sek/Tatlı: Sek veya Köpuklu – genelde Amarone ve Reicoto saraplarinda kullanılır
Gövde: Tam gövdeli
Tanen: Orta
Asit Seviyesi: Orta
Fıçı: Tek üzüm şarapları oldukça nadirdir ve genellikle çelik tanklarda yapılır. Özellikle Amarone ve Recioto şaraplarında harman üzüm olarak kullanılır. Üreticilerin tercihlerine göre eski veya yeni meşe fıçıları kullanılabilir.