Vidiano

Vidiano, Yunanistan’ın Girit adasında yetişen orta ve geç olgunlaşan bir üzüm çeşididir. Eylül ayının sonu ve Ekim ayının başında hasat edilir. Genellikle yüksek rakımlarda yetiştirilir. Yüksek alkol ve asit seviyesine sahiptir.

Yaygın olarak ekilmediği halde, yüksek kaliteli şarap uretimine uygundur. Protected Designation of Origin (PDO) kapsami alanindadir. Chandakas-Candia PDO bu üzümü ana beyaz şarap çeşidi olarak listeler. Bununla birlikte Vilana üzümüzümle %15’e kadar kupaj (blend) yapılır. Girit’teki diğer PDO’lar gibi, rezerv ve büyük rezerv sek beyaz şaraplar, en az bir ve iki yıl boyunca meşe fıçılarda olgunlaştırılmalıdır.

Ünlü şarap üreticisi Lyrarakis’in Vidiano Ippodromos PGI şarabı oldukça lezzetlidir. Douloufakis şarap üreticisinin Daphnios veya White Hare beyazları %100 Vidiano ile yapılmaktadır. Pneumatikakis Şarap üreticisinin Eklektos beyaz karışımı %80 Vidiano – %20 Assyrtiko içermektedir. Yüksek asit seviyesi nedeniyle, üzüm köpüklü şarap üretimi için uygundur. Örneğin, şarap üreticisi Douloufakis, geleneksel yöntemi kullanarak %100 Vidiano ile kaliteli köpüklü şaraplar yapmaktadır.

Bilgi

Üzüm: Beyaz
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: Yunanistan
Bölge: Girit Adası
Görünüm:
Renk Derinliği: Soluk Altın
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Yüksek
Tat:
Sek/Tatlı: Sek
Gövde: Orta ila Dolgun Gövde
Asidite: Yüksek
Aroma: Şeftali ve kayısı -aromatik
Toprak: Çeşitlidir. Kalkerli, kil, killi ve yaprak kayaç
Fıçı: Paslanmaz çelik veya nötr Fransız meşe kullanılır ve bazı şarap üreticileri akasya fıçıları kullanır. 3-6 ay sur lie olgunlaştırma yapılır. Genel olarak, gençken tüketilmelidir.