Xinisteri ya da Xynisteri

Xinisteri, Kıbrıs‘ta en çok yetiştirilen üzüm çeşitlerinden biridir. Diğeri ise Mavro adı verilen siyah bir üzümdür. Bu üzümler bir araya getirilerek (veya tek başına) dünyanın en eski şaraplarından biri olan Commandaria adlı tatlı ve alkolle güçlendirilmiş (fortified wine) şarap yapılır. Commandaria açıkça adı geçmese de Eski Yunan yazarı Homeros yazılarında buna benzer bir şaraptan bahseder.

Xinisteri genellikle orta derecede olgunlaşan bir beyaz üzüm çeşididir. Limasol, Pitsilla bölgesi (Troödos Dağları yakınında) ve Paphos bölgesi gibi yüksek rakımlı bölgelerde yetiştirilir. Commandaria, yasal düzenlemelere göre yalnızca 14 köyün üzümlerinden üretilir: Agios Georgios, Agios Konstantinos, Agios Mamas, Agios Pavlos, Apsiou, Gerasa, Doros, Zoopigi, Kalo Chorio, Kapilio, Laneia, Louvaras, Monagri ve Silikou.

Beyaz Xinisteri şarabı genellikle paslanmaz çelik veya nötr Fransız meşesinde fermante edilir ve genç bir şarap olarak piyasada satılır. Bununla birlikte, Dafermou gibi bazı şarap üreticileri yeni meşe fıçılarda olgunlaştırma yaparken, Ezousa ve Vasilikon gibi bazıları da yaklaşık 3 ila 6 ay süresince Sur Lie olgunlaştırma tekniklerini uygularlar. Commandaria genellikle nötr meşe fıçılarda en az iki yıl boyunca olgunlaştırılır (Aes Ambelis gibi bazı şarap üreticileri yaklaşık 4 yıl süresince olgunlaştırma yapar). Xinisteri, düşük alkollü (yaklaşık %10 ila %12) hafif içimli bir şaraptır. İyi bir olgunlaşma potansiyeline sahip değildir ve genellikle 18-24 ay içinde tüketilir. Rose şarapları genellikle Maratheftiko gibi kırmızı üzümlerler harmanlanarak yapılır.

Üzüm: Beyaz
Tür: Vitis Vinifera
Menşei: Kıbrıs’ın güneyi
Bölge: Başlıca olarak Limasol bölgesinde
Görünüm:
Renk Yoğunluğu: Açık – açık sarı
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Orta ila Yüksek
Tat:
Kuru/Tatlı: Sek ve aynı zamanda Commandaria fortified şaraplarında kullanılır
Gövde: Hafif gövdeli
Asidite: Orta ila Yüksek
Lezzet Yoğunluğu: Narenciye, çiçek ve şeftali tadıyla aromatik
Toprak: Kalkerli taşlar ve kil
Fıçı: Genellikle paslanmaz çelik veya nötr Fransız meşe kullanılır. Genellikle uzun süreli olgunlaşmaya uygun değildir ve yeni meşe nadiren kullanılır.