Mavro

Mavro, Kıbrıs’ın Limasol bölgesinde yetişen siyah bir üzüm çeşididir. Genellikle Xinisteri çeşidiyle harmanlanarak ünlü Commandaria adlı tatlı, alkolle güçlendirilmiş (fortified wine) şarapları yapmak için kullanılır. Bununla birlikte, Kıbrıs’ta Mavro’nun sıklıkla dahil edildiği diğer harmanlar da vardır. Örneğin, Christoudia şarap üreticisi tarafından yapılan Armonia şarabı; Ophthalmo, Mavro, Carignan ve Cabernet Sauvignon olmak üzere dört farklı çeşitten oluşur. Ayrıca Kamanterena şarap üreticisinden, Mavro, Carignan, Grenache ve Cabernet Sauvignon’un karışımı olan Rosé ve Etko şarap üreticisinin Mavro, Grenache Noir ve Carignan Noir kırmızı çeşitlerini kullanarak harmanladığı Sek Olympus şarabı bunlara örnektir. Zambartas tarafından üretilen organik Margelina ise sadece Mavro’dan yapılmaktadır.

Mavro, genellikle yüksek rakımlarda yetiştirilen ve geç olgunlaşan bir üzümdür. Genellikle Eylül ve Ekim aylarında hasat edilen büyük meyveli bir üzüm çeşididir. Üretilen şaraplar yüksek tanenli ve yüksek alkollü değildir ve gençken içilmeye daha uygundur. Jancis Robinson’a göre, biraz daha iyi şaraplar, adanın batısındaki Pitsilia, Laona ve Afames bölgelerinde daha yüksek rakımlarda ve verimsiz topraklarda yetiştirilir, burada verim doğal olarak daha az fakat üzüm konsantrasyonları oldukça yüksektir.

Üzüm: Siyah
Tür: Vitis Vinifera
Köken: Kıbrıs’ın güneyi
Bölge: Ada genelinde yaygın olarak yetiştirilir
Görünüm:
Renk Derinliği: Orta
Koku:
Aroma Yoğunluğu: Orta ila yüksek
Tat:
Sek/Tatlı: Sek ve Commandaria gibi tatlı şaraplarda kullanılır. Ayrıca Zivania marka brendi yapımında da kullanılır.
Gövde: Orta gövdeli
Tanen: Düşük
Asitlik: Düşük ila orta
Lezzet Yoğunluğu: Kırmızı kiraz ve çilek etkisiyle aromatiktir
Toprak: Kalkerli ve kil
Fıçı: Genellikle paslanmaz çelik veya nötr Fransız meşe kullanılır. Uzun süreli olgunlaşmaya uygun değildir. Yeni meşe fıçı kullanımı nadirdir.