Alsas

Alsas, Fransa’nın doğu sınırında yer almaktadır. Vosges Dağları, Alsas bölgesine yağış perdesi ozelliği görür ve kötü hava koşullarının bölgeye ulaşmasını engeller. Pinot Blanc (Auxerrois ile karıştırılarak), Riesling, Gewürztraminer, Pinot Gris ve Muscat bölgede yaygın olarak yetiştirilir. Bölgenin tek kırmızı çeşidi Pinot Noir’dur. Alsas bölgesinde AOP sistemi diğer Fransa bölgelerinden farklıdır. Bölge, Alsas AOP ve Alsas Grand Cru AOP olmak üzere iki kategoriye sahiptir.

Toplamda 51 adet grand cru vardır ve bağlarının hepsi Vosges Dağlarının yamaçlarında yer almaktadır. Grand cru şarap sınıflamasında sadece Riesling, Gewürztraminer, Pinot Gris ve Muscat üzümleri kullanılır. Riesling, kuru ve botrytis cinerea ile yapılmış tarzlarıyla Alsas’ın lider üzümüdür. Alsas şarapları, yüksek asitli, hafif ve meyvemsi özellikleriyle ön plana çıkar. Malolaktik fermantasyon şaraplara kremamsı bir tat bıraktığı ve genellikle meyvemsi tatları bastırdığı için bölgede yaygın olarak kullanılmaz. Ayrıca bu fermantasyon tipi asit seviyelerini düşürür. En yaygın üretilen şaraplar Alsas AOP bölgesine aittir. Cremant AOP, şampanya yöntemiyle yapılan şaraplarla onu izler. Geriye kalan kategoriler ise toplam üretilen şarapların küçük bir bölümünü kapsar: Kırmızı Alsas, Grand Crus ve VT/SGN.

Grand Crus bağları genellikle en yüksek rakımlarda bulunur. Fransa’nın diğer şarap bölgelerine kıyasla Alsas’da çok sayıda Grand Cru bulunur. Bu nedenle, pazarda düşük fiyatlarla birçok Grand Cru şarap bulunmaktadır.

Üzüm: Riesling, Gewürztraminer, Pinot Gris, Pinot Blanc, Pinot Noir ve Muscat
Sek/Tatlı: Sek ve Tatlı Şaraplar
Menşei: Fransa
Alkol oranı:
Gewürztraminer: min 12,5%, max 15%
Pinot Gris: min 12,5%, max 15%
Muscat ve Riesling: min 11%, max 14%